

Karat River (se bild) tog sin tredje raka seger i Gulddivisionen tillsammans med Stefan Persson.
Trots ett tufft lopp utvändigt om ledaren var han bara bäst och imponerande på nytt.
– Han fick göra rejält med jobb men hade ändå styrka och mod att stå emot till slut. Jag drog faktiskt inte ”norsken” idag heller, sa Stefan Persson om det norska huvudlaget som fanns sparat precis som vid segern senast mot High On Pepper.
I övrigt så tog Mattias och Magnus A Djuse ett hattrick på V85® där sju vinnande system hittade åtta rätt och belönades vardera med drygt tre miljoner kronor.
Färjestad var värd för lördagens V85® och omgångens största favorit Karat River infriade förväntningarna från det oerhört formstarka stall Untersteiner. Det här var sjunde lördagen i rad som Johan Untersteiner vann V85 som tränare. Stefan Persson körde återigen istället för Johan och det här var ekipagets tredje raka seger i Gulddivisionen tillsammans. Förra gången betvingade de storfavoriten High On Pepper efter ett lopp i ryggar. Nu lämnade Stefan Persson ingenting åt slumpen och efter en dålig start där de hamnade sist skickade han fram Karat River utvändigt om ledande Parveny drygt 1300 meter kvar. Han kopplade tidigt greppet på Parveny men i sin rygg hade han Xanthis Hilton som hade serverats ett perfekt lopp av Carl Johan Jepson. Xanthis Hilton försökte utmana över upploppet och gå i närkamp men Karat River bara sträckte på sig och vann säkert. Segertiden blev 1.12,1/2140a och förstapriset var 150 000 kronor.
– Vi kom dåligt iväg för Rikards häst öppnade dåligt. Han fick kämpa för det ordentligt och gjorde det jättebra. Jag hade tidigt koll på Parveny och han var väldigt ärlig och svarade bra när Calles häst kom. Det är en jättetrevlig häst att köra och nu har vi tre raka i guld så det är kul. Jag drog faktiskt inte ”norsken” idag heller och han hade kanske en meter till i sig, sa Stefan Persson.
Mattias Djuse hade en stor dag som tränare till tre hästar som vann V85 och de kördes förtjänstfullt av broder Magnus. Först ut var Ogden Boko som hade gjort fyra starter efter sitt långa uppehåll på nio månader när han var segermogen. Han öppnade snabbt till ledningen för Magnus A Djuse och höll undan till en lätt seger i den andra avdelningen. Favoriten Katmandu Mearas avslutade starkt ute i spåren fram till andraplatsen men nådde inte fram till ledande och vinnande Ogden Boko.
– Det var en rolig seger. Kul att han har studsat tillbaka efter det långa uppehållet. Han vann mycket pengar innan han gjorde illa sig och nu har han kommit tillbaka och visat att han kan vinna på lördagar. Han tjänade snabba pengar men är orutinerad för sin klass, sa en mycket nöjd tränare Mattias Djuse.
Favoriten Handfullofdollar (se bild) tog sin fjärde raka seger när han rundade konkurrenterna i den femte avdelningen i övertygande stil. Han kom snabbt ute i spåren och avgjorde enkelt inne på upploppet. Det var hästens sjätte seger i tionde starten.
– Han var bra. Det var ju gynnsamt att det var lite körning från start men sedan fick han gå först i tredjespår och avgjorde på ett bra sätt. Hästen var jättefin, berömde segerkusken Magnus A Djuse.
– Det såg bra ut och han såg väldigt stark ut i sista sväng. Han går oväxlad hittills och det finns bra styrka i honom. Han är förnuftig och fin och det kommer han långt på. Det finns mycket växlar att dra så han kommer nog att gå en bit upp i klasserna, sa Mattias Djuse.
Brödraduon fullbordade hattricket på V85 när Gliding Eagle öppnade mycket snabbt till ledningen och dundrade runt ovalen i ett hårt tempo, med en Magnus A Djuse liggande raklång bakåt i sulkyn. Men trots det hade Gliding Eagle kraft och mod att hålla undan hela vägen till en övertygande seger.
– Han var väldigt laddad idag och pep iväg rejält bakom bilen. Jag hoppades att han kunde dämpa andra femhundringen men det gick lite för fort. Han var väldigt bra idag som kunde vinna ändå. Jag trodde det skulle bli lite stumma ben till slut men det var nog hans bästa lopp han har gjort, sa Magnus A Djuse.
Vid sidan av banan stod tränaren Mattias Djuse och njöt av framgångarna.
– Det var en väldigt bra dag och jätteroligt att hästarna har gått så bra. Jag och de i stallet jobbar ju hårt för att vi ska nå framgångar och när det går så här bra är det ju ett kvitto på det, sa Mattias Djuse.
Omgången inleddes med en skräll som lade grunden till utdelningen på drygt tre miljoner kronor för åtta rätt. Petter Karlsson tog ett tidigt initiativ när han gick ut från rygg på ledaren och skickade Colombe Blanche (se bild) till ledningen ut på den första långsidan. Han drog sedan hårt på slutvarvet och gav därmed favoriten Green Peaks inte chans när den sistnämnde attackerade från tredje par utvändigt varvet kvar och anföll för fullt över den sista bortre långsidan. Green Peaks gick ett jättebra slutvarv fram till andraplatsen men nådde inte den undflyende Colombe Blanche.
– Jag tänkte att hon kunde tjäna fina pengar men att hon skulle räcka till vinst trodde jag inte, sa en glad tränare Josefine Ivehag.
– Hon var pigg och glad hela vägen och kändes verkligen bra, berömde segerkusken Petter Karlsson som tog en dubbelseger på V85 när han även vann den sjätte avdelningen med sin egentränade Maui Sun.
Segerreceptet var ledning från start till mål. Favoriten och obesegrade Five Billion fick tåga på ute i spåren under slutvarvet men hade problem med travet och galopperade som slagen mitt på upploppet. Desto gladare var Petter Karlsson efter dubbelsegern och framförallt med sin egentränade häst.
– Fantastiskt roligt. Jag skulle kunna börja gråta för det är så himla kul. Att vinna lopp med andras hästar är i all ära men när det är egentränat så är det tio gånger roligare. Speciellt med en häst som vi har kämpat så mycket med. Han hade lite krafter kvar på upploppet och det kändes jättebra hela vägen, säger Petter Karlsson.
Åsvinn S.K. och Knut Arne Ödegaard vann kallblodsloppet efter en kraftfull attack ute i spåren på sista bortre långsidan. Han avgjorde sedan på upploppet i en tät slutstrid, närmast före Hauk Viktor, som körts fram utvändigt om ledande Harkar där de två sistnämnda blev tvåa och trea.
Oskar J Andersson lade blinkershuvudlag för första gången på Ellen Ripley som hade blivit nedstruken ett spår i den sjunde avdelningen och laddade järnet för ledningen. Stoet drog i ett tufft tempo hela vägen efter den stenhårda öppningen och det var mycket strongt gjort att hålla undan till seger, närmast före favoriten Finance Lady Par.
Cookies gör att du upplever vår site på bästa sätt.