
På söndag avgörs GS75® på Umåker och Jesper R Nilsson reser dit med segerplaner.
– Hominid ska ha bra chans och spelarna ska även se upp med Mo Tor, säger Bodentränaren.
Söndagens omgång på Grand Slam 75® avgörs på Umåker och gör det med en ny starttid. Den första avdelningen startar först 17.10. Detta då Prix d'Amerique avgörs på Vincennes under eftermiddagen. Tidigare har tävlingarna avgjorts parallellt, men nu väljer ATG att skjuta fram omgången tills det stora slaget på Vincennes är över.
– Det är väl ok, jag ser inget negativt med det. Vi aktiva får väl försöka klämma in Prix d'Amerique mellan värmning och lopp, det blir en lång dag, men det tror jag alla köper en gång som denna, säger Jesper R Nilsson som reser till Umåker med en trio.
– Jag har med mig tre fina hästar och jag hoppas att alla kan vara med där framme någonstans. Jag börjar med The Real Deal (lopp 1) som är kapabel, men inte så pålitlig ännu. På sikt kommer det bli en bra häst och sköter han sig på söndag kan han vinna.
För streckspelarna är 9 Hominid (GS75-5) mer intressant, hästen kommer från en imponerande seger.
– Ja, han var bra och det är en häst med en underbar teknik, han är fyrhjulsdriven och en häst som jag hoppas mycket på framöver.
Vad är hans styrka?
– Han är ganska allround, men det är hans fantastiska teknik som sticker ut, det finns ingen galopp i honom. Han har väldigt lätt för sig, han visade tidigt att han har det där lilla extra.
Hur har han tagit segerloppet?
– Bra, han känns jättefin. Det lilla negativa med honom är att han kan vara lite väl framåt. Det var han senast, men då hade han bara fått ta det lugnt i träningen. Nu har jag varit inne på banan med honom och låtit honom springa av sig lite energi och nu har jag kört honom på slaka tömmar här hemma.
Då kanske du är nöjd med bakspår?
– Det behöver inte vara fel. Han ligger i andraspår och sedan kan kusken (Ove A Lindqvist) välja taktik, Hominid är stark också och kan göra lite jobb på egen hand om det behövs.
Är det något som oroar?
– Egentligen inte, hästen känns väldigt fin och står sig bra i klassen. Han har tävlat på isbana på slutet, nu blir det grusbana och den övergången är inte helt enkel för en del hästar, det gäller att brodda rätt. Hominid har hanterat det tidigare och jag tror han gör det igen.
Du är en god analytiker, är det en bra chans?
– Jag måste vara optimist, jag tror Hominid kommer att vara ännu bättre än senast och då ska han ha en bra chans.
Nilsson hoppas även att 4 Mo Tor (GS75-6) ska vara långt framme.
– Han är mer en outsider som jag ser det. Det är en jättefin häst som är stor och tung och har lite tid på sig. Han inledde karriären lovande, men fick sedan lite problem och fick en lång vila. Det gjorde honom gott och nu känns hästen bara bättre och bättre för varje lopp.
Han var trea senast, var du nöjd?
– Ja, det var jag. Loppet passade inte honom riktigt, det blev speedkörning och då hänger han inte riktigt med. Han kom tillbaka bra och slutade trea. Han kommer att vara ännu lite bättre den här gången.
Hur läser du loppet för hans del?
– Det ser intressant ut med bara en häst på startvolten. Mo Tor är bäst när han är med där framme, gärna med en jämn tempo. Önskescenariot vore om han kunde komma till ledningen, det är väl inte helt otänkbart att det kan bli så, i den positionen biter han ifrån sig lite extra.
Cookies gör att du upplever vår site på bästa sätt.