Sämsta utgångsläget och sist i väg från start – men den vindsnabba öppningen lade ändå grunden till succé.
Framgångarna för Daniel Wäjersten tog sin fortsättning på söndagen när han tillsammans med Kuiper spurtade hem S:t Michel-Ajo i Finland.
– Jag kände in på upploppet att vi skulle vara med och göra upp om det, särskilt med tanke på hur snabb min häst är, sa segerkusken vid prisceremonin.
Full pott på Axevalla under fredagen, repris på lördagen.
Fast under söndagen begav sig Daniel Wäjersten i stället till Finland för att köra Kupier i storloppet S:t Michel-Ajo.
Resultatet dock det samma.
Trots att Kuiper stod längst ut bakom startbilsvingen och inledningsvis hamnade sist i fältet lades ändå fundamentet till segern direkt från start på det erkänt snabba Mikkeli-underlaget.
Kvickfotade italienskan Diva Ek svarade från innerspåret med minsta möjliga marginal ut favoriten Don Fanucci Zet i en långdragen spetskörning. Klockorna visade 05,5 första halvvarvet före körningen bedarrade.
Över sista bortre långsidan sändes Combat Fighter till attack och perfekt med i rygg kunde Wäjersten smyga med Kupier som över upploppet skulle få avlossa sitt starkaste vapen.
Diva Ek försvarade sig tappert, men avslutningen från Kuiper bet betydligt bättre. Segern blev säker.
– Vi hamnade sist från början men vi fick bra draghjälp av Combat Fighter och min häst är väldigt snabb på 200 meter. Sedan hade de kanske två bästa hästarna fått öppna väldigt hårt och det på en krävande bana, så jag kände in på upploppet att vi skulle vara med och göra upp om det. Särskilt med tanke på hur snabb min häst är och hur fort det gått för de andra, sa Wäjersten vid prisutdelningen.
Förstapriset i S:t Michel-Ajo var värt knappt 800 000 kronor och segertiden stannade vi 1.10,7 över den engelska milen med autostart.
För Kuiper var det här säsongens andra nordiska storloppsseger, efter det att han i våras också hemförde Copenhagen Cup.
En vinter på sydligare breddgrader tycks hägra för sexåringen framöver.
– Han fick tyvärr ingen storseger som fyraåring och var borta länge på grund av skada, men nu har han kommit igen bra som sexåring och nu fått två större segrar, det känns ändå som att han ännu är i inledningen av sin karriär. Det blir någon mer start i augusti, sedan är planen att han ska förberedas för Frankrike i vinter, förtäljde tränaren.
Don Fanucci Zet, som vann just S:t Michel-Ajo för två år sedan, fixade bronspengen medan titelförsvaren och stallkamraten Double Deciever som kördes av Daniel Redén tröttnade från dödens och slutade i det slagna fältet. Castor the Star kom i mål som sexa.
Cookies gör att du upplever vår site på bästa sätt.