I fjol skar han mållinjen som trea med Gio Cash.
På lördag är han tillbaka i New York.
Daniel Wäjersten har en het duo till start i VM-loppet på Yonkers.
– Jag tycker att Gio Cash borde ha samma form som förra året och Mellby Jinx har ju varit bra i princip varje gång som han har startat, så det är spännande, säger den svenske topptränaren.
Yonkers International Trot, eller VM-loppet som vi ofta kallar det i Sverige, avgörs på lördag kväll på den legendariska 800-metersbanan Yonkers Raceway strax norr om New York City. Dit beger sig Daniel Wäjersten med topphästarna Gio Cash och Mellby Jinx.
– De är vana att vara ute och resa. Det klart att det är en lång resa och man vet aldrig, men det är inga orosmoln så här långt i alla fall, säger Wäjersten när Kanal 75 får en pratstund med honom under onsdagskvällens tävlingar i Boden.
Bergsåkertränaren fick uppleva det påkostade arrangemanget för första gången i fjol.
– Det är en middag på torsdagen och sedan brukar det vara en båtresa också, så att man får se Frihetsgudinnan och grejer. Så har man en bra häst och vill kombinera New York med travsport så är det bara att åka över, säger Wäjersten med ett leende.
När startspåren till VM-loppet lottades i tisdags drog Gio Cash spår två och Mellby Jinx spår sex bakom startbilen. För den förstnämnde är det ett snäpp ner i banan jämfört med förra året. Då utmanade han vinnaren Lexus Kody i startrusningen men backades ner i rygg och skar sedan mållinjen som fastlåst trea med gott om obrukade krafter. Lexus Kody drog på nytt innerspåret, men han kommer från en blek insats i Maple Leaf Trot och dessutom kan det vara en snabbare Gio Cash som utmanar i år.
– Han får gärna komma till ledningen den här gången, men vi får se lite. Vi körde med skor fram i fjol, i och med att den banan är lite hård. Vi får se om den är lite mjukare i år. Det skulle vara ett plus om han kan gå barfota runt om, säger Wäjersten.
Yonkers International Trot körs över 2 011 meter och utöver en plats i travhistorien står stora pengar på spel.
– Jag ser fram emot det. Vi har två fina hästar och det är väldigt mycket pengar i förstapris, 500 000 dollar, och det är bra pengar även om man är trea, fyra, femma. Vi hoppas att hästarna ska visa sig från sin bästa sida.
Startlista
Yonkers International Trot
2 011 meter autostart
1. Lexus Kody - Jason Bartlett (Ron Burke) - Kanada
2. Gio Cash - Robin Bakker (Daniel Wäjersten) - Tyskland
3. Hooker Berry - Antoine Lhéreté (Antoine Lhéreté) - Frankrike
4. Bourbonista - Scott Zeron (Marcus Melander) - Sverige
5. Super Chapter - Dexter Dunn (Marcus Melander) - USA
6. Mellby Jinx - Daniel Wäjersten - Sverige
7. Powwow - Åke Svanstedt (Jan Waaler) - Norge
8. Diva Ek - Alessandro Gocciadoro - Italien
9. Antognoni - Yannick Gingras (Ron Burke) - Sverige
10. Betting Pacer- Björn Goop - Sverige
Förstapris: 4 643 710 kronor
Cookies gör att du upplever vår site på bästa sätt.