Knud är bästa chansen
-
Tre hästar till start.
Två med segerchans.
– Knud är bästa chansen, säger Christoffer Eriksson inför onsdagens start på V86®.
Sommaren är snart över och vi återgår till vardagen igen. Onsdagarnas omgångar på V86® kommer att saxas mellan två banor igen. Den här onsdagen är det Solvalla och Åby som delar på tävlingarna och omgången kryddas med en jackpot på 15 miljoner kronor.
Oavsett årstid är det full fart för Christoffer Eriksson. Åbytränaren har tävlat flitigt hela året med starka framgångar. Än så länge har stallets hästar sprungit in nästan sju miljoner kronor och vinner vart femte lopp.
– Det är jag nöjd med även om det har blivit någon dipp i några veckor, men det är svårt att undgå. Vi har runt 60 hästar i träning och det är flera som tjänar bra med pengar, det är en styrka tycker jag, säger Christoffer Eriksson.
De senaste åren har Eriksson lyckats mycket bra med hästar han köpt till stallet, flera av dem har vunnit STL-lopp och tävlat framgångsrikt i Frankrike.
– Jag har ett stort kontaktnät och sedan kollar jag själv en hel del. Naturligtvis gäller det att ha hästägare med sig och hittills har utfallet varit bra.
På onsdag startar Eriksson tre hästar i omgången och inleder med ett intressant nyförvärv.
– 11 A.V.'s King (V86-1) är en spännande häst som jag köpt och vi har haft honom i knappt två månader. Han känns fin i träningen och gör det vi begär av honom.
Har du kört något snabbare med honom?
– Jag har kört 1.21/3000 meter i långvagn och det gjorde han på ett bra sätt. Jag var helt nöjd med honom.
Vad är din uppfattning om honom?
– Jag har kollat en del av loppen han gjort i Norge och det är en spännande häst, annars hade jag inte handlat honom. Han verkar både snabb och stark. Han verkar ganska komplett.
Hur sätter du in honom i loppet?
– Han bör duga bra. Distansen är inga problem och känslan är att han står ganska billigt inne i klassen i förhållande till vad han kan.
I den tredje avdelningen startar 6 Rackham (V86-3) som haft det lite tufft att räcka i den högsta klassen.
– Jag tycker att han är lite på gång. Han har fått några lopp i kroppen och blir bättre och bättre. Nu möter han ett ganska tufft motstånd, men Rackham har kämpat på bra på slutet och jag tror och hoppas att han ännu en gång gör en bra insats. Hur långt det räcker får vi se, det är som sagt några bra emot.
Sist ut i Erikssons trio är 5 Knud (V86-5) som har en passande uppgift.
– Det är optimala förutsättningar och jag tror mycket på honom. Jag hade tränat i ett par månader innan han gjorde sin första start senast. Han hade ett rykte om att vara en sprinter, men det märktes inget av, han vann väldigt lätt med härlig spänst och krafter kvar över mål över medeldistans.
Hur mycket går han framåt med det loppet?
– En hel del hoppas jag. Han känns väldigt fin, det måste jag säga.
Kommer du att ändra något?
– Det står att han tävlade med en amerikansk vagn senast, men det gjorde han inte. Det var väldigt skitigt och vi valde att köra med en vanlig, det är väl därför det står amerikansk i grafiken. Nu ska han tävla med en amerikansk vagn, inga andra ändringar.
Segerchansen?
– Den måste vara mycket god. Det är ett idealiskt lopp för honom med framspår över kort distans och lämpligt motstånd. - Publicerad: 2025-08-25