Immortal Doc var bara bäst
-
Immortal Doc var bara bäst när han skrällvann Åby Stora Pris och brottade ner konkurrenterna från ”dödens”.
Björn Goop gjorde ett taktiskt lyckodrag och Goop knöt näven i en segergest när mållinjen passerades.
– Det här var lite överraskande och då blir man extra glad, sa Björn Goop efter sin fjärde seger i Åby Stora Pris.
För tränaren Fredrik Wallin var det en av hans största segrar i karriären.
– Det här är helt magiskt och vilken utveckling som hästen har haft. Jag är helt skakig, sa Fredrik Wallin efter segern som var värd 1,5 miljoner kronor.
Stayerloppet Åby Stora Pris avslutade lördagens travfest i Mölndal när stjärnorna gjorde upp över distansen 3140 meter. Favoriten Epic Kronos blev som väntat över från start och kom aldrig in i matchen från sin position i fjärde par invändigt. Men den Daniel Redén-tränade hästen stannade också i sista kurvan och fick tio dagars startförbud efter loppet. Samtidigt så tog dennes stallkamrat Kentucky River planenligt hand om ledningen efter ett halvvarv då den initialt spetsande Dancer Brodde släppte täten. Efter att ha inlett första 500 metrarna efter 1.10 kunde Rikard N Skoglund dra ner på tempot rejält med Kentucky River och det observerade Björn Goop som lämnade tredje par utvändigt med starke Immortal Doc och kom fram utvändigt om ledaren när två varv återstod. Väl där var loppet låst och i tredje par utvändigt satt Önas Prince som attackerade ute på slutvarvet och blev kvar där ute i tredjespår utan chans att nå fram då han var slagen i utgången av slutsvängen. Istället var det täthästarna som gjorde upp i en hypersnabb avslutning. Och kanske oväntat nog för många var det Immortal Doc som klev fram och kopplade greppet på Kentucky River 100 meter kvar. Han gick sedan ifrån till en imponerande seger med flera längder. Vinnartiden blev 1.12,8/3140a. För tränaren Fredrik Wallin, som är bördig från Göteborg, var det något alldeles extra stort att få komma tillbaka på ”mammas gata” och vinna Åby Stora Pris.
– Det här är helt jävla amazing. Det är så häftigt vilken utveckling som hästen har haft. Helt magiskt och jag är så stolt, sa Fredrik Wallin.
– Man var lite orolig att han skulle hamna för långt bak och att det det skulle gå lite för sakta. Han är snabb men inte supersnabb. Men Björn valde att gå fram och det är helt magiskt. Hästen har verkligen tagit ett par steg till i år.
– Det är otroligt kul att ha fått komma hem till Åby och jag är otroligt stolt över hästen. Han är en riktig sköning och jäkligt tuff.
För Björn Goop, som även han är född i Göteborg, så var det mästerkuskens fjärde seger i Åby Stora Pris.
– Det blev ett rent taktiklopp och jag hade inte alls den här taktiken från början. Jag fick en kanonposition men det började gå alldeles för sakta efter 700-800 meter och jag kände att jag måste ta chansen att gå fram. Jag tänkte att det är bättre att de andra får jaga mig istället för att jag ska jaga dom i en snabb avslutning, resonerade Björn Goop.
– Det kändes jättebra in i sista sväng och när vi kom in på upploppet. När jag ryckte ur bomullen svarade han oroligt bra och då kände jag att det här kommer att gå vägen. Hästen är stark och i jättefin form. Vi avslutade 1.07 sista 500 metrarna och då är det svårt för de andra att ta längder. Det går inte att springa fortare helt enkelt och han sprang fortare än de andra, fortsatte Goop.
Kentucky River höll till andraplatsen medan Staro Mack Crowe spurtade in som trea.
I den inledande avdelningen på V75® så lyckades Magnus A Djuse med Eolo Jet svara ut favoriten Y.Not Diamant och Robin Bakker i den första kurvan och fick sedan överta ledningen från Nugget Zon efter ett drygt halvvarv. Därmed var mycket vunnet trots en tuff inledning via 1.06,9 första 500 metrarna och Eolo Jet varvade på 1.11. Över upploppet stegade den Alessandro Gocciadoro-tränade hästen undan i imponerande stil och vann enkelt på tiden 1.10,2. Bra spurt av Sam The Man till andraplatsen från andra par utvändigt, medan Nugget Zon blev trea.
– Han var jättefin hela loppet och det kändes jättebra runt slutsvängen. Jag ville komma före Robins häst och då var mycket vunnet. Det var den som var värst emot på förhand och det lyckades vi med, sa Magnus A Djuse.
Robert Berghs hästar har visat upp en härlig stallform de senaste månaderna och segrarna har dugget tätt för Åby-tränaren. Nu blev det en dubbelseger för Bergh som tränare när de båda stallkamraterna Armando Salazar och Blablablaa gjorde upp i den andra avdelningen. Blablablaa gick i ledningen medan Armando Salazar fick ett perfekt lopp i andra par utvändigt. Över upploppet duellerade de båda sida vid sida och ingen ville ge sig. Men kort före mål satte Armando Salazar huvudet först och avgjorde tillsammans med Carl Johan Jepson som ersatte avstängde Robert Bergh i sulkyn. Segertiden blev 1.13,4/2660 och närmast väntar derbykvalen för fyraåringen.
– De ser bra ut båda två och gör upp tillsammans så det är kul. Båda två känns så pass bra och är som de ska vara. Det känns otroligt skönt varje dag nu när det har varit stopp så länge. Jag tyckte att hästarna gick jättebra i juni och så växlade de upp ännu mer i juli så det går absolut åt rätt håll varje vecka, sa Robert Bergh.
I den tredje avdelningen levererade Svend Dyhrberg en riktig stjärnsmäll när han styrde in sin egentränade Big Little Man och knockade de flesta spelarna. Hästen var minst spelad i loppet till en procent och satte nosen först precis på mållinjen. Detta i ett lopp som var överpacat då ledande King Only The One drog undan i ett friskt tempo och varvade på 1.12,7 över den långa distansen. Big Little Man låg fortfarande sist när man svängde in på upploppet men via en riktigt vass spurt lyckades han fånga in Jubit Vang precis på mållinjen.
– Jag försökte bara hitta ner så gott det gick och det löste sig. Sedan körde de rätt så tufft och jag körde den kortaste vägen och körde invändigt. Det behövs i de här loppen att köra så. Jag brukar inte ha flyt på målfoton så det var kul att det lyckades någon gång, sa Svend Dyhrberg.
Bright Star U.S. stod helt i en klass för sig och var överlägsen när han utklassade konkurrenterna i fyraåringsloppet i den fjärde avdelningen. Det var den USA-födde hästens fjärde start på svensk mark i sin nya regi hos Daniel Redén och efter två mersmakande andraplatser kom nu första segern. Vinnartiden blev 1.10,8/2140a och förstapriset var 200 000 kronor.
– Det är ett väldigt driv i hästen och det kändes tidigt att det var en ganska stark häst. Men det har även känts att han har blivit spänstigare och snabbare för varje start. Det är en så stor och tung häst som har en lite speciell aktion. Han springer 1.10,8 och det känns som att han joggar. En väldigt bra fyraåring och det ska bli spännande att se honom som äldre, sa Örjan Kihlström.
– Han är olik en amerikansk häst som han är och passar nog bäst över längre distanser. Han är björnstark och ett riktigt jäkla muskelknippe men fortfarande en bebis. En jäkligt spännande häst, kommenterade Daniel Redén och hintade om att det kan bli aktuellt med Frankrike i vinter för Bright Star U.S.
Katmandu Mearas tog sin åttonde seger i 16:e starten när han tog hem den femte avdelningen för sin tränare Johan Untersteiner. Efter en snabb start till ledningen så fick han andrahandsfavoriten Follow Him utvändigt om sig varvet kvar då Carl Johan Jepson lämnade andra par utvändigt för att gå i närkamp med ledaren. Det blev en duell mellan de båda täthästarna på slutvarvet men Katmandu Mearas vägrade att ge sig och hade en pollett kvar över upploppet och vann säkert. Segertiden blev 1.12,2/2140a.
– Det kändes bra. Han är ganska lat och flegmatisk hästen och jag drog tussarna tidigt för att ha honom på bettet. Jag hade det norska huvudlaget kvar och han går bra på det. Så jag hade bra feeling 200 kvar när jag hade den växeln kvar. Sedan visste jag inte hur mycket Calle hade kvar i sin häst men jag hade bra feeling, sa Johan Untersteiner.
Icebreaker Pellini imponerade stort när han blåste till ledningen i en ursinnig öppning och drog undan i ett stenhårt tempo i den sjätte avdelningen, tillika Silverdivisionen. Björn Goop lämnade innerspåret med Petho och tog ”dödens” 1500 meter kvar och försökte gå i närkamp med ledaren. Men Icebreaker Pellini var omutlig den här dagen och höll undan till en lätt seger för Carl Johan Jepson där Sandokan spurtade in bra till andraplatsen och Petho blev trea. Segertiden blev 1.11,0/2140a för hästen som tränas av Maria Törnqvist.
– Det är fantastiskt kul att vinna ett sånt här häftigt race som det blev. Han är för jäkla bra hästen, han har höjt sig ett snäpp och verkligen släppt till. Det kändes redan i fjol att det är var en jättefin häst men han sprang med handbromsen i. Den har han släppt nu och han har utvecklat startsnabbheten och kan springa fort länge. Han är en duktig siverdivisionshäst så få vi se om han kan utvecklas, berömde Carl Johan Jepson.
- Publicerad: 2025-08-16