Global Halo är något utöver det vanliga.
På söndagen tog stjärnämnet karriärens första storloppsseger när hon utklassade motståndet från ledningen i Guldstoet på Axevalla – närmast följd av stallkamraten Graffiti Brodda.
- Det var en härlig upploppsfärd, sa tränaren Joakim Lövgren.
För 37 år sedan slog han självaste Queen L. med pappa Leifs Flair Speed. Nu har Joakim Lövgren även en tränarseger i Guldstoet på meritlistan. Och med Global Halo kan det vara den första av många storloppstitlar.
- Hon har nog det som krävs vad gäller storlek, teknik, temperament, fysik och härstamning. Jag har tränat henne utifrån att hon är en häst för de här loppen och jag tänker inte sänka ambitionerna efter det här, sa Joakim Lövgren.
Han tog en lugn start från spår två bakom bilen innan han laddade mot ledningen på den första bortre långsidan. Ett tag såg det ut att bli rejäl körning då Ulf Ohlsson bakom Ismenis försvarade tätpositionen, men han valde sedan att släppa ifrån sig taktpinnen.
- Jag fick övertyga Uffe om att det här är en kanon. Han funderade i några sekunder och sedan släppte han. Det är inte ofta jag säger det i loppen men när jag gör det har jag täckning, sa Lövgren.
Väl i ledningen och ett förstavarv på 1.15,4 gick Global Halo enkelt ifrån sina treåriga kullsystrar på kilometertiden 1.14,1 över 2 140 meter. Bakom henne levererade stallkamraten Graffiti Brodda en stark långspurt till andraplatsen.
- Det var en extra tillfredställelse de sista 100 metrarna när jag såg att dubbeln var hemma. Det var lite granna de förhoppningarna vi hade när vi anmälde men alla lopp ska köras, sa Lövgren.
Global Halo har så här långt i karriären vunnit tre av fyra lopp och med söndagens segercheck på 350 000 kronor inräknad uppgår hennes vinstkonto till 490 000 kronor.
Traditionsenligt avgjordes även Hertiginnan av Västergötland Kronprinsessan Victorias lopp under tävlingsdagen och där blev det favoritseger genom hemmakusken Emilia Leo. För fyra år sedan vann hon loppet med egentränade No Doubt. Den här gången satt hon bakom Robert Bergh-tränade Flight Sequence, som stod i en klass för sig från ledningen.
- Det här är kanske det största damlopp vi har, så det är kul. Jag hade pratat med Robert och jag hade koll på hästen själv, så det kändes väl som att det bara var kusken emot på förhand, sa Emilia Leo skämtsamt.
Robert Bergh var även själv flitig i sulkyn. Fleetfoot S.S. gjorde sin andra start för Åbytränaren och precis som i regidebuten blev det enkel seger. Varvet från mål körde han fram till positionen som etta i andraspår och när han tryckte på gasen halvvarvet senare accelererade Fleetfoot S.S. till spets och försvann ifrån konkurrenterna.
- En gång är ingen gång men nu börjar jag se att hon tål att tävla och träna däremellan. Om ytterligare något lopp kanske vi kan spänna bågen mot något årgångslopp, sa Robert Bergh.
I loppet efter fick Åbytränaren se sig slagen med omgångens största favorit Global Federation, när Fredrik Wallin-tränade Youcan’taffordme och Rikard N Skoglund kontrade i ledningen. Därefter var det Berghs tur att ikläda sig rollen som favoritfällare. I knackig stil utvändigt om ledande favoriten Sinatra sköt Ni No Noix till fint den sista biten och på mållinjen var han först.
- Han taktade ur och jag fick vänta ut honom lite, men så fick han lite flow igen 75 kvar, samtidigt som Daniels häst tog högertöm, och då bet det bra. Det är fantastisk styrka och skalle på honom, sa Bergh.
Fredrik Wallin räknade även in en seger med Monsieur Chocolat (Björn Goop) och William Ekbergs PackedwithsassTrot vann också inom ramen för GS75.
Cookies gör att du upplever vår site på bästa sätt.