
Mifsud från början och Rosleff till slut.
Två inflyttade kusktalanger dominerade söndagens Grand Slam 75® på Kalmartravet.
De är båda under 30 år med resultat som pekar spikrakt uppåt.
Tyler Mifsud (se bild) och Victor Rosleff ser ut att ha alla förutsättningar att etablera sig i den svenska kuskeliten under kommande år.
Rosleff är nästan där redan.
I fjol vann han 100 lopp på svensk mark vilket placerade honom på plats 14 i den allsvenska kuskligan.
Av starten på 2026 att döma blir det ännu fler segrar i år.
Han inledde söndagen med att smyga fram Madeleine Nordström-tränade Evita A. bakom favoritduon Chocolatemere och Piernas Largas. När dessa duellerat färdigt spelades den vinnande speeden ut över upploppet.
Det följdes av en bergsäker spetsvinst bakom Marcus Lindgrens Spirulina, efter att Rosleff i princip lovat vinst på förhand.
- Jag hade väldigt bra feeling för denna och vi försöker vara så ärliga som möjligt. Den här gången hade vi rätt, sade Rosleff som därmed står på 21 årssegrar och klättrar till sjätteplatsen i allsvenska kuskligan, precis före regerande mästaren Carl Johan Jepson.
- Det har gått väldigt bra, det har klaffat mycket i loppen. Man måste ha mycket tur också, sade dansken.
Tyler Mifsud härstammar från en mer exotisk travnation, nämligen Malta.
När elitloppsvinnande chefen Joakim Lövgren i början av året berättade att han skulle låta sin lärling ta över som stallets förstekusk var det många som höjde på ögonbrynen.
Men Mifsud har tagit sin an rollen på bästa sätt och inledde dagen med ett hattrick, varav två av vinsterna kom inom Grand Slam 75 bakom Maranichi och Rhiannon – båda efter resolut körning till ledningen.
- Det känns som att både hästarna och jag gör ett jättebra jobb. Det är en stor hjälp när man får förtroendet från en tränare som jag får från Jocke. Men det kommer också med segrarna, det blir naturligt att man blir en bättre kusk för varje lopp man kör, sade Mifsud som var på väg mot fjärde raka när Forest Wood kopplade grepp på ledande favoriten Avatar W.F.
Men då dök Sven Q.C. upp och blåste förbi i en glimrande årsdebut för Gustav Johansson.
- Han är häftig den här, jag har väntat på det. Jäkligt skönt, det har gått lite troll i det på slutet, den här satt bra, mös hemmatränaren Thomas Madsen vars fyraåring torde vara mogen betydligt större uppgifter under säsongen.
- Han visar absolut ingenting i träningen, han springer bara och leker och tycker att livet är skönt. När man sätter på honom en sulky så får han liksom djävulen i sig, det tycker jag är en häftig egenskap, fortsatte Madsen.
Cookies gör att du upplever vår site på bästa sätt.