
Hon satt fast med alla krafter sparade näst senast i V85® och senast spurtade hon sylvasst som trea i försöket till Drottning Silvias Pokal.
Nu står Caribbean Lemon (se bild) på tur för en seger och den kan mycket väl komma nu på onsdag i V86 på Solvalla.
– Hon är startsnabb och har bra läge över kort distans. Dessutom går hon ner lite i klass och nu är det läge för ett tuffare upplägg, säger tränaren Anders Svanstedt.
Bergsåker och Solvalla delar på onsdagens V86® Xpress och på huvudstadsbanan är Caribbean Lemon favorit i den avslutande avdelningen. Det fyraåriga stoet skaffade i fjol sig hårdhet genom att vara med och tampar mot kulltoppen i bland annat korta E3-finalen och uttagningsloppet till Svenskt TravOaks. I år ser det ut som att hästen har tagit ytterligare flera kliv i sin utveckling och hon har svarat för rejäla insatser varje gång på slutet. Framförallt senast där hon spurtade sylvasst i uttagningsloppet till Drottning Silvias Pokal i en rasande snabb avslutning.
– 5 Caribbean Lemon (V86-8) har varit jättefin och senast gick det extremt fort över upploppet. Hon avslutade 1.07 sista 200 metrarna och tog ju på de två främsta hästarna in i mål. Gången innan dess fick hon aldrig chansen på Jägersro och blev fast med alla krafter kvar så formen är på topp, säger Anders Svanstedt.
Axevalla-tränaren vidareutvecklar även hur mycket Caribbean Lemon har gått framåt med sin vinterträning i kroppen efter fjolårets säsong där hon blev härdad mot tuffa årgångshästar.
– Det blev lite för många tuffa lopp som treåring och därför har vi kört väldigt försiktigt i år. Men nu känns det som att kanske är redo för ett lite tuffare upplägg. Det är en häst med extremt bra teknik som är startsnabb men som väl heller inte var helt färdig i fjol. Men hon har blivit starkare och grövre och bättre mentalt i år. Det var väl dessa få bitar som kanske inte var helt perfekta i fjol men det har hon bättrat på till i år.
– Det här är en häst som jag tror kommer att duga i lite större lopp och även vara med i årgpngsloppen om allt stämmer, säger Svanstedt.
På onsdag hoppar Carl Johan Jepson upp i vagnen och kör eftersom Anders Svanstedt är avstängd. Jepson vann lopp med Caribbean Lemon i fjol och har fina förutsättningar med spår fyra bakom bilen över kort distans.
– Det är fina förutsättningar och hon går ner lite i klass så det talar för att man måste vara optimistisk och tro mycket på henne. Nu har jag inte studerat motståndet ännu eftersom det int här jag som kör, men jag vet ju att i hennes rättmätiga klass så duger hon väldigt bra. Det blir inga ändringar, säger Anders Svanstedt som meddelar att han kommer att vara kvar på Bjertorp när Daniel Wäjersten kommer ner dit som ny tränare runt årsskiftet.
– Jag blir kvar. Det finns 168 boxar på Bjertorp och jag har mina 20 hästar i träning. Hur det blir med de andra tränarna vet jag inte.
Cookies gör att du upplever vår site på bästa sätt.