Båda kan vinna sina lopp
-
Victor Rosleff går mot ett nytt toppår i sulkyn och på V75® har kusken två chanser till segrar.
Familjehästen Ivar Mauger och Darlington Fame ska båda räknas från läckra utgångslägen.
– Båda kan vinna sina lopp men det är samtidigt stentufft motstånd, säger Rosleff inför lördagens tävlingar på hemmabanan.
Travpartyt i Halmstad fortsätter. Efter Sprintermästaren på torsdagen väntar V75® på nytt under lördagen.
Victor Rosleff, för närvarande landets tionde segerrikaste kusk i år, har två uppsittningar inför hemmapubliken.
Familjeägde 1 Ivan Mauger (V75-5) har setts tävla en hel del i Svenska Travligan den senaste tiden och gör nu ett nytt försök i Klass 1. Femåringen är ovanligt jämn och stabil och syns nästa alltid på pallplats.
– Han har hela tiden varit bra men har hittat en extra växel de senaste starterna. Jag har kört honom lite på ett annat sätt, kört snällare och mer bakifrån och men ändå fått bra resultat. Hästen har blivit allmänt starkare och mentalt bättre genom det, säger Victor.
Senast i Kalmar gick Ivan Mauger dock i ledningen.
Efter en snabb 1.09-öppning första halvvarvet och press under resan höll valacken starkt, men fick se sig besegrad kort före målpassagen.
– Han var riktigt bra, jag tror det är det bästa lopp som han gjort. Han har känts väldigt fin efteråt och har nog gått framåt med det loppet. Han kan nog vara ännu bättre än senast men det kommer också att krävas en bra prestation.
Ni fick innerspåret bakom bilen nu, det känns lite som ni sitter på leken från start?
– Vi blev jättenöjda med det spåret. Det var bästa tänkbara. Sedan är det ett öppet lopp, men han är en av flera som kan vinna och vi får köra lite efter feeling. Det är klart att vi får försöka köra från start utan att det måste bli någon ”tokkörning”. Man vill alltid gå i ledningen, men det är inte alltid säkert att man får det. Vi har en häst som är i bra form och är han som senast så ska han nog räcka här.
Något senare svingar sig Rosleff upp bakom Per-Emil Henrikssons härliga sto 3 Darlington Fame (V75-7) som varit ute i tuffa omgivningar på sistone utan att ha fått den rätta utdelningen.
Nu ser uppgiften klart intressant ut med ett trevligt tredjespår.
– Hon är helt underbar. Det har blivit lite av taktiklopp de senaste två gångerna, men hon har gått snabbt till slut efter långsamma första varv. Hon möter hela tiden de bästa, men hon går ned lite i klass nu och vi också ett perfekt spår. Sedan är motståndet aldrig lätt, men som sagt, hon har mött de allra bästa och de slipper vi nu. Tränaren är väldigt nöjd med henne och nu blir det start ”vecka-vecka”, vi hoppas det ska funka bra, säger Victor som kört hästen i hennes fem senaste starter.
Hur går tankarna från det här fina utgångsläget?
– Hästen är startsnabb så henne ska vi vara aktiva med i starten. Hon vann ju Bronsdivisionen på Åby i vintras från ledningen och var väldigt bra. Jag hoppas att hon är lika bra nu och i så fall ska hon nog räknas.
Hur värderar du dina båda chanser sinsemellan?
– Det är jämnt mellan de dem. Båda kan vinna sina lopp men det är samtidigt stentufft motstånd, men kanske är det ett litet plus för Darlington Fame. - Skapad: 2025-07-04